سه شنبه 9 آذر 1400

بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان آذربایجان شرقی

بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان آذربایجان شرقی Housing Foundation Of Islamic Revolution East Azerbaijan
تاریخ : سه شنبه 25 فروردين 1394
کد 409

طرح ويژه بهسازی ونوسازي مسکن روستایی از مهمترین اهداف بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است

مديركل بنیاد مسکن آذربایجان شرقی ، طرح ويژه بهسازی ونوسازي مسکن روستایی را از مهمترین اهداف بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اعلام کرد.

مديركل بنیاد مسکن آذربایجان شرقی ، طرح ويژه بهسازی ونوسازي مسکن روستایی را از مهمترین اهداف بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اعلام کرد.

مهندس قربان محمدی مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان شرقی به مناسبت دهه حساب 100 امام (ره) و سالروز تاسیس بنیاد مسکن به تشریح اهم فعالیت های بنیاد مسکن استان پرداخت و اظهار داشت : مطالعه و بررسی در زمینه تشخیص و تعیین نیازمندی های مسکن محرومان اعم از روستایی و شهری و فراهم آوردن موجبات اجرای آن با مشارکت همکاری و خودیاری مردم و دستگاه های مختلف، تهیه طرح مجتمع های زیستی و واحدهای مسکونی ارزان قیمت و اجرای آن ها به طور مستقیم یا با مشارکت مردم و هماهنگی دستگاه های ذیربط در روستا و شهر، تهیه و اجرای طرح هادی روستایی ،نظارت بر پرداخت و مصرف وام های قرض الحسنه مسکن روستایی، طرح بهسازی و نوسازی مسکن روستایی، تهیه و ارائه طرحهای لازم برای بازسازی و نوسازی مناطق مسکونی شهری و روستایی آسیب دیده،تهیه زمین مورد نیاز طرح ها و پروژه های بنیاد و آماده سازی آن ها، جابجایی روستاهای در معرض قهریه عوارض طبیعی،نظارت و کنترل ساخت و سازهای روستایی،صدور پروانه ساختمانی روستایی ،تهیه طرح های ساماندهی فضا و سکونت گاه های روستایی ،احیای بافت های با ارزش مناطق روستایی،اجرای طرح سند دار کردن واحدهای مسکونی روستایی و شهرهای زیر 25 هزارنفر جمعیت، احداث مسکن مهر در شهرهای زیر 25 هزارنفر جمعیت، ارائه خدمات با ماشین آلات ساختمانی و تکمیل و احداث خانه های سازمانی - مراکز علوم دینی - مجتمع های فرهنگی و هنری – کتابخانه از مهمترین فعالیت های این بنیاد می باشد.

مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامي آذربایجان شرقی گفت:پیشگیری از تخریب مسکن روستایی در حوادث قهری،تمرکز سرمایه گذاری دولتی در روستاهای مستعد،توزیع عادلانه اعتبارات بخش مسکن در شهر و روستا ،ترویج مقاوم سازی ،آموزش و ارتقاء دانش فنی روستائیان ،تشکیل وآموزش حرف در بخش ساختمان ،ترویج الگوی ساخت مسکن اقتصادی، امکان مطالعه و بررسی جهت دستیابی به فن آوری کارا و مناسب برای مسکن روستایی از جمله اهداف ملی طرح ذکور می باشد.

وی در بخش دیگری از این گفتگو خاطر نشان ساخت: هم اکنون تعداد واحدهای روستایی و جمعیت ساکن در آنها 318 هزار خانواراست که از این تعداد، یک میلیون و 145هزار نفر در 284 هزار واحد مسکن روستایی ساکن هستند و این امر نشان می دهد که ما با کمبود 34 هزار واحد مسکن روستایی در آذربایجان شرقی مواجهیم.

محمدی ادامه داد:تا کنون در 653 روستای بالای 20 خانوار آذربایجان شرقی طرح هادی اجرا وبه اتمام رسيده است و اگر مردم در این امر مشارکت نمایند این تعداد در سالجاری افزایش خواهد یافت.

وی اظهار کرد: در حال حاضر از یک هزار و 944 روستای بالای 20 خانوار استان در یک هزار و 700 روستا مطالعه ی طرح هادی انجام گرفته است که اگر این طرح به انجام برسد در 244 روستای دیگرو تمامی روستاهای بالای 20 خانوار استان شامل مطالعه طرح هادی می شوند.

مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی به تشریح عملکرد بنیاد مسکن آذربایجان شرقی درسال 93 پرداخت و گفت : در سال گذشته 9 هزار و 278 واحد مسکونی به اتمام رسیده و 2 هزار و هشت واحد نیز ناتمام مانده است.

وی به وضعیت مسکن مهر در استان نیز اشاره کرد و افزود:تا کنون برای 46 شهر استان ،24409 هکتار تامین زمین شده است و 18 هزار و 51 واحد دیگر نیز برای اخذ تسهیلات به بانکها معرفی شده اند .

محمدی همچنین به طرح ویژه بهسازی و نوسازی مسکن روستایی نیز اشاره کرد و ادامه داد:این طرح به منظور ارتقاء سطح ایمنی، بهداشتی رفاهی و آسایش مسکن روستاییان آغاز گردیده است.

وی اضافه کرد: بر اساس اهداف این طرح مقرر شده است بیش از دو میلیون واحد مسکن روستایی غیر مقاوم و آسیب پذیر در کشور طی دو برنامه 5 ساله تحت پوشش قرار گرفته و مقاوم سازی شوند که سهم آذربایجان شرقی دوازده هزار واحد می باشد که به طور سالانه منظور و تصویب گردیده است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی ادامه داد:این طرح درسال 93 با اعتبار 109677 میلیارد ریال در استان برای احداث 115هزار و 531 واحد اقدام گردیده که از این تعداد بالغ بر 97 هزار و 745 واحد اتمام و مابقی در دست اجرا می باشد.وی یادآور شد: به منظور بالابردن میزان ارزش واحدهای روستایی نیز، بنیاد مسکن تاکنون 197 هزار جلد سند به روستاییان اعطا کرده که در سالجاری نیز سه هزار جلد سند تحویل روستاییان می شود.

محمدی در خاتمه حفظ اراضی کشاورزی و ماندگاری روستاییان در روستاها و جلوگیری از مهاجرت بی رویه آنها به شهرها را از دیگر اهداف بنیاد عنوان کرد و گفت : در همین راستا، بنیاد به دنبال ایجاد خدمات رفاهی و امکانات در روستاهاست تا ساکنان روستایی را به ماندن در روستاها، تشویق کند.

 شایان ذکر است بنیاد مسکن انقلاب اسلامی 21 فروردین 1358 به فرمان حضرت امام خمینی (ره) با افتتاح حساب  100دربانك ملي فعالیت خود را آغاز كرد.

  • نوشته شده
  • در سه شنبه 25 فروردين 1394
  • ساعت 09
  • توسط علي شجاعي
  • ویرایش شده
  • در ***
  • ساعت --
  • توسط

استایل صفحه ماژول