يکشنبه 25 مهر 1400

بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان آذربایجان شرقی

بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان آذربایجان شرقی Housing Foundation Of Islamic Revolution East Azerbaijan
تاریخ : چهارشنبه 23 مهر 1399
کد 1894

علل تاخیر در بازسازی خانه‌های زلزله زدگان ترکمانچای

علل تاخیر در بازسازی خانه‌های زلزله زدگان ترکمانچای

ایسنا/آذربایجان شرقی رییس ستاد بازسازی بخش ترکمانچای شهرستان میانه، علل تاخیر در بازسازی خانه‎های زلزله‌زدگان ترکمانچای را تشریح کرد.
اکبر بابایی در گفت‌وگو با خبرنگاران با اشاره به اقدامات انجام شده در این بخش از ابتدای وقوع زمین لرزه ترکمانچای، بیان کرد: حدود 1350 واحد از زمین لرزه‌ی آبان ماه سال گذشته، متاثر شده بودند که نیاز به احداث داشتند که در این زمینه آواربرداری، پی کنی، آرماتور بندی انجام شده و پیریزی در حال اجرا است.
وی، پراکنده بودن روستاهای بخش ترکمانچای و زیاد بودن حجم کاری، شیوع کرونا و گرانی مصالح  را از علل تاخیر در احداث خانه‌های زلزله زدگان دانست.
وی از پیشرفت فیزیکی 75 درصدی پروژه‌های عمرانی بخش ترکمانچای میانه خبر داد و افزود: این منطقه بسیار سردسیر است و راه بسیاری از روستاهای این بخش در فصل زمستان به دنبال بارش برف، بسته شد و کمک‌ها به وسیله‌ی هلی کوپتر به دست اهالی می‌رسید؛ برخی روستاها حدود 90 کیلومتر از شهرستان میانه فاصله دارند و همین مشکلات جلوی پیشرفت کار را در طول فصل سرما گرفت.
به گزارش ایسنا، بابایی افزود: بخش زیادی از کارها از خرداد ماه انجام شده است، در مورد واحدهای دامی نیز تنها آزادسازی وام‌ها بر عهده‌ی بنیاد مسکن بوده و نظارت بر عهدهی جهاد کشاورزی است؛ حدود 720 واحد دامی در بخش ترکمانچای از این زلزله متاثر شده بودند که نزدیک به 500 واحد آن در دست احداث بوده و مابقی در حال اجرا است.
وی ادامه داد: بیشتر واحدها به صورت دوطبقه ساخته شده و طبقه‌ی اول یا همکف به عنوان واحد دامی و طبقه‌ی بالا به عنوان واحد مسکونی استفاده میشود؛ حدود 40 درصد از واحدهای مسکونی به بهره‌برداری رسیده است، بیشتر واحدها در مرحلهی سفیدکاری قرار دارند و تمامی تلاشمان برای بهره‌برداری کامل یا افزایش پیشرفت فیزیکی به حدود 90 درصد تا فرا رسیدن سالگرد زمین لرزه یعینی آبان ماه است.
وی با اشاره به اعطای 30 میلیارد تومان وام بلاعوض به زلزله‌زدگان بخش ترکمانچای، گفت: نزدیک به 17 میلیارد تومان از این مبلغ در مرحله‌ی اول و نزدیک به 9.5 میلیارد تومان نیز در مرحله‌ی دوم، پرداخت شده و حدود 4.5 میلیارد تومان نیز در مرحلهی سوم پرداخت میشود.
رییس ستاد بازسازی بخش ترکمانچای شهرستان میانه، خاطرنشان کرد: در مجموع حدود 25 میلیون تومان وام بلاعوض و حدود 55 میلیون تومان نیز تسهیلات بانکی برای زلزله‌زدگان در نظر گرفته شده است؛ وام احداث واحدهای دامی نیز حدود 15 میلیون تومان بوده و تلاش میشود پنج میلیون تومان وام بلاعوض نیز به آن‌ها تخصیص داده شود.
وی از جذب مشارکت خیران در قالب موسسههای خیریه برای احداث و تکمیل خانه‌های مددجویان نهادهای حمایتی و افراد فاقد پشتوانهی مالی خبر داد و افزود: تسهیلات بانکی بر اساس پیشرفت فیزیکی آزادسازی میشود، تجربه نشان داده است که با وجود دریافت وام طی چندین مرحله، هنوز پیشرفت چندانی در پروژه دیده نمیشود.
وی در خاتمه گفت: وام معیشتی 15 میلیونی در یک مرحله، اما تسهیلات 40 میلیون تومانی با سود پنج درصدی طی چندین مرحله اعطا میشوند؛ حدود 1340 خانوار، تسهیلات را از بانک دریافت کرده‌اند، دوره‌ی ساخت و حق تنفس حدود 18 ماه بوده و بازپرداخت وام پس از طی این دوره آغاز میشود.
 
  • نوشته شده
  • در چهارشنبه 23 مهر 1399
  • ساعت 08
  • توسط علي شجاعي
  • ویرایش شده
  • در دوشنبه 26 آبان 1399
  • ساعت 07
  • توسط مدیر کل پورتال

استایل صفحه ماژول