يکشنبه 25 مهر 1400

بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان آذربایجان شرقی

بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان آذربایجان شرقی Housing Foundation Of Islamic Revolution East Azerbaijan
تاریخ : پنجشنبه 17 بهمن 1398
کد 1758

منازل مسکونی زلزله زدگان میانه وسراب تابستان ۹۹ تکمیل می‌شود

منازل مسکونی زلزله زدگان میانه وسراب تابستان ۹۹ تکمیل می‌شود

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی، گفت: تعمیرات منازل آسیب دیده تا پایان این ماه به اتمام می‌رسد و بخشی از عملیات اجرایی بازسازی هم قبل از بارش برف آغاز شده بود و ادامه آن پس از عید ۹۹ ادامه می‌یابد که تا حدود تیرماه منازل بازسازی شده و تحویل می‌شود.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی، گفت: تعمیرات منازل آسیب دیده تا پایان این ماه به اتمام می‌رسد و بخشی از عملیات اجرایی بازسازی هم قبل از بارش برف آغاز شده بود و ادامه آن پس از عید ۹۹ ادامه می‌یابد که تا حدود تیرماه منازل بازسازی شده و تحویل می‌شود.
به گزارش روابط عمومی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان آذربایجان شرقی، حافظ باباپور با بیان اینکه بنیاد مسکن در بالای 20 خانوار طرح هادی اجرا می‌کند اظهار داشت: طرح هادی در 50 درصد روستاهای آذربایجان شرقی اجرایی شده است.
وی با اشاره به اینکه بنیاد مسکن مامور  صدور سند اراضی و املاک در روستاها وشهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت آذربایجان شرقی شده است، گفت: تاکنون 217 هزار جلد سند روستایی و 26 هزار جلد سند شهری صادر شده است.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی، در ادامه، از افزایش سهمیه ارائه قیر رایگان و آسفالت ریزی معابر اصلی روستایی خبر داد و اظهار داشت: در چهار سال اخیر 2 برابر 36 سال گذشته قیر رایگان در اختیار روستاها قرار گرفته و در سال گذشته هم میلیون و 450 هزار متر مربع آسفالت ریزی معابر روستایی صورت گرفته است.
وی با بیان اینکه از سال 85 تا 95 بیش از 84 هزار واحد روستایی اضافه شده است، خاطر نشان کرد: این واقعیت، نشان دهنده مهاجرت معکوس به روستاها است که روند مثبت ارزیابی می شود لذا باید مقاوم سازی منازل روستایی جدی گرفته شود.
باباپور، مقام سازی مسکن روستایی را از اولویت‌های بنیاد مسکن دانست و ابراز داشت: در حال حاضر 152 هزار واحد مسکونی روستایی مقاوم سازی شده و یا در حال مقاوم سازی است که معادل 52 درصد خانه های روستایی است و این رقم بیش از میانگین کشوری است.
وی اضافه کرد: با تسهیلات 5 درصد، 40 میلیون تومان وام برای مقاوم سازی در اختیار روستاییان قرار می‌گیرد، بنابراین مردم از این تسهیلات استفاده کنند تا صدمات حوادث آینده به حداقل برسد چراکه چه بخواهیم چه نخواهیم کشور ما درمعرض حوادث طبیعی است و باید برای کاهش صدمات و لطمات، به مقاوم سازی خانه‌های روستایی اقدام کنیم که بر اساس تجربه، در زلزله میانه مقاوم سازی باعث کاهش شدید تلفات بود.
باباپور در ادامه از افتتاح و یا آغاز عملیات اجرایی چندین پروژه با اعتبار 678 میلیارد تومانی در دهه فجر خبر داد و گفت: پروژه‌های مقاوم سازی مسکن روستایی، صدور سند مالکیت روستایی و شهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت، طرح هادی روستایی و آسفالت معابر روستایی از جمله این پروژه‌ها برای دهه فجر است.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه در زلزله 17 آبان امسال، شهرهای میانه و سراب و 110 روستا تحت تاثیر زلزله قرار گرفتند، افزود: در برآورد اولیه 3000 واحد با تخریب 70 تا 100 درصد نیاز به بازسازی داشت و 2000 واحد هم نیازمند تعمیرات بود که 1700 واحد مسکونی آواربرداری شده است و بقیه آواربرداری‌ها به درخواست ساکنان روستا به بعد از زمستان موکول شد.
وی با ابراز خرسندی از اینکه بالای 70 درصد از مردم در روستاهای زلزله زده میانه از تسهیلات مقاوم سازی و بازسازی مسکن روستایی استفاده کرده بودند و باعث کاهش شدید تلفات مالی و جانی شد، گفت: باید این تجربه را همواره نصب العین قرار داده و برای مقاوم سازی مساکن روستایی جدی تر اقدام کنیم.
باباپور آخرین وضعیت بازسازی مناطق زلزله زده میانه را تشریح کرد و ابراز داشت: تاکنون 11500 عقد قرارداد برای احداث واحدهای دامی و مسکونی و معیشتی صورت گرفته تا تسهیلات کم بهره در اختیار زلزله زدگان قرار گیرد. ضمن اینکه سیمان رایگان در اختیار مردم قرار می‌گیرد و صدور پروانه، نظارت، نقشه کشی و... هم رایگان است.
وی با تاکید بر اینکه پدیده چادر نشینی در هفته های اول زلزله جمع آوری شد و آنچه باقی مانده بود، صرفا انباری‌های مردم بود که لوازم خود را نگهداری می‌کردند که آنها هم جمع آوری شدند که شبهه چادرنشینی پیش نیاید چراکه همه زلزله زدگان که در منازل تخریبی بودند، یا اتاقک دارند یا کانکس دارند و یا اجاره نشین هستند
مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان شرقی، خاطرنشان کرد: تعمیرات منازل آسیب دیده تا پایان این ماه به اتمام می‌رسد و بخشی از عملیات اجرایی بازسازی هم قبل از بارش برف آغاز شده بود و ادامه آن پس از عید 99 ادامه می‌یابد که تا حدود تیرماه منازل بازسازی شده به صورت کامل به اتمام برسد.
 
  • نوشته شده
  • در پنجشنبه 17 بهمن 1398
  • ساعت 10
  • توسط علي شجاعي
  • ویرایش شده
  • در ***
  • ساعت --
  • توسط

استایل صفحه ماژول