يکشنبه 25 مهر 1400

بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان آذربایجان شرقی

بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان آذربایجان شرقی Housing Foundation Of Islamic Revolution East Azerbaijan
تاریخ : يکشنبه 8 دي 1398
کد 1737

پرداخت مرحله دوم کمک بلاعوض دولت به زلزله‌زدگان آذربایجان‌شرقی

پرداخت مرحله دوم کمک بلاعوض دولت به زلزله‌زدگان آذربایجان‌شرقی

مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان‌شرقی گفت: به منظور اتصال مرحله اسکان موقت زلزله‌زدگان به اسکان دایم، پرداخت مرحله دوم کمک بلاعوض دولت به این افراد آغاز شد.
مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان‌شرقی گفت: به منظور اتصال مرحله اسکان موقت زلزله‌زدگان به اسکان دایم، پرداخت مرحله دوم کمک بلاعوض دولت به این افراد آغاز شد.
حافظ باباپور، روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه اسکان موقت در مناطق زلزله زده تمام شده است، افزود: در مرحله دوم ۷۰ میلیون ریال دیگر نیز از مجموع کمک های بلاعوض ۱۰۰ میلیون ریالی به زلزله زدگان پرداخت می شود و این مرحله تاکنون برای بیش از ۷۰۰ نفر از زلزله زدگان شهرستان های سراب و میانه اجرا شده است.
وی با بیان اینکه این کار به منظور تسهیل و ایجاد امکان خرید میلگرد و مصالح ساختمانی برای زلزله زدگان انجام شده است، اظهار داشت: تلاش می شود تا کمتر از یک هفته کل پرونده اسکان موقت بسته شود و مراحل معرفی، عقدقرارداد و اعطای تسهیلات برای اسکان دایم نیز در حال انجام است.
مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان‌شرقی گفت: هم اکنون کار پی کنی ۲۰۰ واحد، فونداسیون و آرماتوربندی ۸۰ واحد و نصب اسکلت و پوشش سقف ۳۰ واحد در مناطق زلزله زده انجام شده است.
باباپور، با اشاره به مشکلات ناشی از برودت و سردی هوا در اجرای اسکان دایم زلزله زدگان، ادامه داد: به منظور ادامه فعالیت و جلوگیری از یخ زدن بتن در این مناطق تمهیدات لازم از جمله افزودن ضدیخ و سایر افزودنی ها به ملات، استفاده از پوشال و پشم شیشه و روشن کردن آتش در اطراف محل انجام می شود.
وی با بیان اینکه ۳ هزار واحد مسکونی در شهرستان های سراب و میانه آسیب دیده است، یادآوری کرد: عملیات تعمیر واحدهای آسیب دیده در این مناطق در مرحله تشکیل پرونده و معرفی به بانک بوده و تاکنون بیش از ۳۰۰ نفر به بانک معرفی شده است.
مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان‌شرقی گفت: یک هزار و ۹۰۰ واحد در شهرهای سراب، میانه، ترکمنچای، آچاچی و ترک و یک هزار و ۱۰۰ واحد نیز در روستاهای این شهرها دچار خسارت شده است و پرونده تعمیر واحدها در شهرها در حال تکمیل و معرفی به بانک بوده و تلاش می شود این هفته مرحله پرداخت تسهیلات تعمیرات واحدهای شهری و روستایی آغاز شود.
باباپور، با بیان اینکه براساس مصوبه هیات وزیران برای پرداخت تعمیرات واحدهای شهری مشکلی وجود ندارد، افزود: تنها ۳۹۰ واحد در این شهرها نیاز به احداث وجود دارد که رایزنی برای احداث آن ها از محل وام بهسازی مسکن روستایی درحال انجام است.
وی با اشاره به تامین مصالح عمده ساختمانی مناطق زلزله زده، اظهار داشت: تاکنون ۴ هزار و ۶۰۰ تن فولاد خریداری شده که از این میزان یک هزار و ۵۰۰ تن به مناطق زلزله زده حمل شده و در حال توزیع بین مردم است و سیمان رایگان اعطایی رهبر معظم انقلاب نیز در انبارها موجود است و به ازای هر واحد ۱۶۰ کیسه سیمان رایگان توزیع می شود.
باباپور، با تاکید بر اینکه هم اکنون کسی در چادر در مناطق زلزله زده زندگی نمی کند، ادامه داد: حدود ۲ هزار واحد از مجموع ۳ هزار واحد تخریب شده مناطق زلزله زده آواربرداری انجام شده است و آواربرداری یک هزار واحد نیز در حال انجام است.
وی با اشاره به تعیین تکلیف احداث واحدهای دامی مناطق زلزله زده به علت اهمیت آن ها در تامین معیشت روستائیان، گفت: برای این منظور از طرح های ارایه شده جهاد کشاورزی یا سازه های پیش ساخته در متراژ ۲۲ متر مربعی و قابل تبدیل به ۴۴ متر مربعی استفاده می شود.
باباپور، با بیان اینکه تا ۲ ماه آینده تلاش می شود تمامی واحدهای دامی احداث شود و در اختیار روستائیان قرار گیرد، افزود: تقاضا برای استفاده از سازه های پیش ساخته برای واحدهای دامی پایین است به طوری که از یک هزار واحد آسیب دیده دامی شهرستان سراب فقط ۱۵۰ نفر این فریم های پیش ساخته را درخواست کرده اند.
به گزارش ایرنا،  زلزله ۵.۹ ریشتری آذربایجان شرقی با کانون ترک میانه ساعت ۲ و ۱۷ دقیقه بامداد جمعه ۱۷ آبان ۹۸ اتفاق افتاد .
در این زلزله بیش از ۱۲ هزار نفر در شهرستان های میانه و سراب خانه خود را از دست دادند و در زمان حاضر بیشترشان در اتاقک های اسکان موقت زندگی می کنند.
دولت برای جبران خسارت زلزله‌زدگان ۱۱۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان کمک بلاعوض و ۲۱۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان تسهیلات بانکی ۴ درصد اختصاص داده است
.
این کمک های بلاعوض و تسهیلات شامل ساخت، تعمیر، خرید لوازم خانه، کمک هزینه اسکان، احداث جایگاه دامی وخدمات فنی است
بر اساس بخشنامه دولت، برای احداث هر واحد مسکونی روستایی آسیب دیده مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال و برای تعمیر واحدهای مسکونی شهری و روستایی به ازای هر واحد ۵۰ میلیون ریال کمک بلاعوض اختصاص می یابد
.
همچنین کمک بلاعوض برای تامین لوازم معیشتی به ازای هر واحد ۵۰ میلیون ریال و کمک هزینه اسکان موقت برای هر واحد مسکونی روستایی ۱۰۰ میلیون ریال تعیین شده است.
علاوه بر آن کمک بلاعوض برای احداث هر جایگاه دامی نیز ۵۰ میلیون ریال است.
همچنین برای ساخت واحدهای مسکونی در شهر و روستا نیز به ترتیب تسهیلات بانکی ۵۰ و ۴۰ میلیون تومانی با سود ۴ درصد در نظر گرفته شده است.
 
 
  • نوشته شده
  • در يکشنبه 8 دي 1398
  • ساعت 11
  • توسط علي شجاعي
  • ویرایش شده
  • در ***
  • ساعت --
  • توسط

استایل صفحه ماژول