يکشنبه 25 مهر 1400

بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان آذربایجان شرقی

بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان آذربایجان شرقی Housing Foundation Of Islamic Revolution East Azerbaijan
تاریخ : دوشنبه 2 دي 1398
کد 1731

بررسی آخرین وضعیت بازسازی مناطق زلزله زده/ اسکان دائم زلزله‌زدگان با سرعت انجام شود

بررسی آخرین وضعیت بازسازی مناطق زلزله زده/ اسکان دائم زلزله‌زدگان با سرعت انجام شود

به گزارش روابط عمومی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی استاندار استان گفت: با همدلی و همکاری همه دستگاه‌های مسوول، مدیریت زلزله ۱۷ آبان ماه به خوبی انجام شده است؛ اما کار اصلی که همان اسکان دائم زلزله‌زدگان و بازسازی روستاها است باید با جدیت و سرعت بیشتر ادامه یابد
به گزارش روابط عمومی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی استاندار استان گفت: با همدلی و همکاری همه دستگاه‌های مسوول، مدیریت زلزله ۱۷ آبان ماه به خوبی انجام شده است؛ اما کار اصلی که همان اسکان دائم زلزله‌زدگان و بازسازی روستاها است باید با جدیت و سرعت بیشتر ادامه یابد.
آخرین وضعیت بازسازی مناطق زلزله‌زده و اسکان زلزله‌زدگان شهرستان‌های میانه و سراب در نشستی به ریاست دکتر پور محمدی استاندار آذربایجان شرقی بررسی شد.
در این جلسه که فرمانداران میانه و سراب نیز در آن حضور داشتند، گزارش دستگاه‌های مسوول درخصوص روند بازسازی مناطق زلزله‌زده و اسکان روستاییان آسیب‌دیده از زلزله ارائه و در خصوص ادامه روند بازسازی تصمیم‌گیری شد.
استاندار آذربایجان شرقی در این نشست با قدردانی از تلاش‌های صورت گرفته برای امدادرسانی به زلزله‌زدگان استان، گفت: مدیریت حادثه‌ای با این وسعت در مدت یک ماه گذشته، باید به عنوان یک الگو و دستورالعمل در حوادث احتمالی مشابه مورد استفاده قرار گیرد.
محمدرضا پورمحمدی با اشاره به اقدامات انجام شده برای اسکان موقت و دائم زلزله‌زدگان، گفت: با توجه به تبعات و هزینه‌های اسکان موقت زلزله‌زدگان در کانکس، در این حادثه تصمیم گرفته شد که اسکان موقت از طریق ساخت اتاقک یا پرداخت وام بلاعوض برای اجاره واحد مسکونی انجام شودو
استاندار آذربایجان شرقی در ادامه بر تکمیل گزارش‌های ارزیابی از میزان خسارت‌های وارد شده به واحدهای مسکن روستایی و شهری در مناطق زلزله‌زده تأکید کرد و گفت: تسهیلات بلاعوض به تمام متقاضیان نیز به سرعت پرداخت شود.
پورمحمدی همچنین از اختصاص اتاقک اسکان موقت و تسهیلات مسکن روستایی به خانوارهای فرعی و اعطای تسهیلات مسکن روستایی به خانوارهای فصلی در مناطق زلزله‌زده خبر داد.
وی خاطرنشان کرد: منظور از خانوارهای فرعی، افرادی هستند که پیش از زلزله، واحد مسکونی مستقل نداشته‌اند، اما اکنون نیاز به مسکن دارند و خانوارهای فصلی نیز کسانی هستند که صاحب مسکن روستایی بوده‌اند اما در آن سکونت نداشته‌اند.
استاندار آذربایجان شرقی همچنین بر اتمام آواربرداری، تسریع در بازسازی محل‌های نگهداری احشام، پیگیری پرداخت خسارت برای واحدهای تحت پوشش بیمه و فعال کردن همه پیمانکاران بنیاد مسکن برای سرعت بخشیدن به امر بازسازی مناطق زلزله‌زده تأکید کرد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان شرقی با تأکید بر اینکه فرمانداران، مدیران بحران شهرستان‌ها هستند، گفت: توزیع کمک‌های مردمی و سازمان‌ها و نهادها باید با مدیریت و تحت نظارت فرمانداران انجام شود.
جواد رحمتی افزود: برخی اقدامات احساسی ممکن است در آینده مشکل‌ساز شود و بر این اساس لازم است روند بازسازی و کمک‌رسانی به مردم در این مناطق تحت مدیریت واحد صورت گیرد.
وی خاطرنشان کرد: بر اساس قانون، بنیاد مسکن مسئول ارزیابی خسارت‌های واردشده به واحدهای روستایی است و تسهیلات بازسازی نیز بر اساس ارزیابی بنیاد مسکن پرداخت می‌شود.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی هم در این جلسه از اتمام آواربرداری ۱۷۹۰ واحد تخریب‌شده در جریان زلزله شهرستان‌های میانه و سراب خبر داد و گفت: تاکنون ۲۵۵ اتاقک اسکان موقت برای متقاضیان احداث شده و برای ۲۴۰۰ نفر نیز تسهیلات بلاعوض اسکان موقت پرداخت شده است.
حافظ باباپور با بیان اینکه درمجموع ۸۶۰۰ واحد شهری و روستایی در این زلزله آسیب دیدند، افزود: از این تعداد، حدود سه هزار واحد نیاز به احداث مجدد دارند که تاکنون پرونده ۱۱۷۵ واحد برای دریافت تسهیلات ساخت مسکن به بانک معرفی شده است.
وی خاطرنشان کرد: تعداد واحدهای دامی آسیب‌دیده نیز حدود دوهزار واحد بود که ۱۲۴۳ واحد برای دریافت تسهیلات بازسازی به بانک معرفی شده‌اند.
محمدرضا مشایخی، فرماندار ویژه میانه نیز در این جلسه ارزیابی و تعیین تکلیف واحدهای آسیب‌دیده شهری و روستایی بخش مرکزی، افزایش ماشین‌آلات بنیاد مسکن برای تسریع در آواربرداری و پی‌کنی واحدهای تخریب‌شده، پرداخت خسارت به واحدهای تحت پوشش بیمه، جبران خسارت‌های واردشده به تاسیسات زیربنایی و روبنایی، بازنگری در طرح هادی روستاهای آسیب‌دیده و تسریع در عملیات اجرایی واحدهای دائمی دامی را خواستار شد.
ایرج ثقفی، فرماندار سراب هم بر تعیین تکلیف واحدهای آسیب‌دیده فاقد پروانه ساخت، ایجاد پنجره واحد مدیریت بحران برای سامان‌دهی توزیع امکانات، اقدامات و احصای نیازها و مدیریت پخش اقلام امدادی در مناطق زلزله‌زده تأکید کرد.
فرمانده سپاه عاشورا و رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی نیز در این جلسه گزارشی از اقدامات انجام یافته در مناطق زلزله‌زده ارائه کردند.
زلزله ۱۷ آبان با کانون ترک میانه موجب جان باختن ۵ نفر و خسارت به حدود ۵ هزار واحد مسکونی شد.
 
 
  • نوشته شده
  • در دوشنبه 2 دي 1398
  • ساعت 11
  • توسط علي شجاعي
  • ویرایش شده
  • در دوشنبه 2 دي 1398
  • ساعت 12
  • توسط علي شجاعي

استایل صفحه ماژول