يکشنبه 25 مهر 1400

بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان آذربایجان شرقی

بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان آذربایجان شرقی Housing Foundation Of Islamic Revolution East Azerbaijan
تاریخ : يکشنبه 24 آذر 1398
کد 1724

ارسال مصوبه اصلاحی به هیات دولت برای افزایش اعتبار بازسازی مساکن مناطق زلزله زده‌

ارسال مصوبه اصلاحی به هیات دولت برای افزایش اعتبار بازسازی مساکن مناطق زلزله زده‌

ایسنا/آذربایجان شرقی معاون بازسازی روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: گزارش واحدهای تخریب شده‌ای که پس از برآورد اولیه شامل ۳۰۰۰ واحد، برآورد شده‌اند و مصوبه اصلاحی آن در اولین فرصت برای تامین کسری اعتبار به هیات دولت و وزارت کشور ارائه می‌شود.
ایسنا/آذربایجان شرقی معاون بازسازی روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: گزارش واحدهای تخریب شده‌ای که پس از برآورد اولیه شامل ۳۰۰۰ واحد، برآورد شده‌اند و مصوبه اصلاحی آن در اولین فرصت برای تامین کسری اعتبار به هیات دولت و وزارت کشور ارائه می‌شود.
عزیز الله مهدیان در بازدید از برخی روستاهای زلزله زده آذربایجان شرقی در گفت‌وگو با خبرنگاران با بیان این مطلب اظهار کرد: بازسازی‌ها در مناطق زلزله‌زده شروع و بیش از ۵۰ درصد آواربرداری‌ها انجام شده است.
وی اضافه کرد: پرونده‌ها نیز تشکیل و کارشناسی‌ها انجام و معرفی به بانک و عقد قرارداد هم آغاز شده است.
وی ادامه داد: در صورت مساعد بودن شرایط آب و هوایی تلاش خواهیم کرد تا کار بازسازی را در کم‌ترین زمان ممکن به پایان برسانیم، اما حتما تا سال آینده ادامه خواهد داشت؛ چرا که ممکن است سرما و یخبندان اجازه کار ندهد.
مهدیان با اشاره به آخرین وضعیت اسکان موقت زلزله زدگان گفت: تعدادی از مردم اتاقک و تعدادی هم وجه نقد دریافت کرده‌اند. اتاقک پیش ساخته و مصالح کافی برای متقاضیان جدید هم موجود است.
 وی افزود: در بحث ساختمان هم اسکلت‌های پیچ و مهره‌ای و مصالح به اندازه‌ی کافی در انبارها دپو شده‌اند.
وی در توضیح اینکه چرا سهمیه ابلاغی دولت، کمتر از واحدهای تخریب شده در دو شهرستان میانه و سراب است، بیان کرد: در تمامی بازسازی‌ها روش به این صورت است که ابتدا برآوردی سریع کرده و مصوبه را برای آغاز سریع عملیات بازسازی و اسکان موقت به دولت تقدیم کرده و سپس با بررسی کارشناسی دقیق‌ مصوبه اصلاحی را برای دولت ارسال می‌کنیم.
 وی ادامه داد: برآورد اولیه از تعداد واحدهای تخریب شده بر اثر زلزله آذربایجان شرقی در دو شهرستان میانه و سراب در ابتدا ۳۰۰۰ واحد بود که الان تعدادی بیشتر شده است، همچنین در برآوردهای اولیه خسارتی از واحدهای شهری گزارش نشده بود که الان چند مورد احداثی و تعمیری گزارش شده است.
معاون بازسازی روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بیان کرد: برخی واحدهای تخریب شده در حاشیه روستا یا خارج از محدوده، اما نزدیک به بافت روستا هستند که اصلاح بافت شده و طرح هادی در این قسمت‌ها در حال اجرا است، این روستاها بازنگری شده و داخل محدوده آورده می‌شوند.
وی متذکر شد: برخی از واحدها در قالب خانه باغ و در فاصله‌ای دورتر از محدوده روستا ساخته شده‌اند که مشکل آب، گاز و برق دارند و ما نمی‌توانیم به آن‌ها کمک کنیم، اما به کسی که با کسب مجوز اقدام به ساخت و ساز با کاربری مسکن کرده است هم کمک می‌کنیم.
وی با اشاره به تدابیر اندیشیده شده برای آواربرداری در کوچه‌های کم عرض که به سختی انجام می‌شود، گفت: اگر مجبور باشیم با فرغون هم آواربرداری کنیم، باید این کار را انجام دهیم و در صورت نیاز ماشین آلات کوچک و به منطقه اعزام می‌کنیم.
مهدیان در ادامه با اشاره به راهکارهای بنیاد مسکن برای تسریع در ساخت ۴۰۰۰ واحد دامی تخریب شده بیان کرد: سازه‌های مورد نیاز برای ساخت واحدهای دامی هفته که بسیار ساده و سبک هستند، هفته آینده به مناطق ارسال می‌شوند و سعی می‌کنیم ساخت تمامی واحدهای دامی را تا پایان سال جاری به اتمام برسانیم.
وی خاطرنشان کرد: چادرها به عنوان انبار و محل نگهداری لوازم زندگی استفاده می‌شود، با این سرمای منطقه کسی نمی‌تواند در چادر زندگی کند.
معاون بازسازی روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با بیان اینکه تیر ماه زمان منطقی برای اتمام به بازسازی خانه ها است، گفت: با اتمام فصل سرما و آغاز فصل کاری و با توجه به حجم کار پیش‌بینی می‌شود که ساخت خانه‌ها تا تیر ماه به پایان برسند، اما با توجه به افزایش آمار واحدهای تخریب شده و نیاز به تعمیر ممکن است زمان کمی طولانی‌تر شود.
وی در خاتمه متذکر شد: تمامی کسانی که در ابتدا کانکس را برای اسکان موقت انتخاب کرده‌اند، در صورت پشیمانی می‌توانند نسبت به درخواست اتاقک‌های ۱۲ متری اقدام کنند.
معاون بازسازی روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی روز گذشته از روستای ورنکش شهرستان میانه و روستاهای تیرشاب و قریه دونیق شهرستان سراب بازدید کرد.
 
 
 
  • نوشته شده
  • در يکشنبه 24 آذر 1398
  • ساعت 11
  • توسط علي شجاعي
  • ویرایش شده
  • در ***
  • ساعت --
  • توسط

استایل صفحه ماژول